100.000 Kč za m2

09.06.2018

Do konce letošního roku se již šest pražských obvodů může dostat do situace, kdy bude každý druhý nový byt stát více než sto tisíc korun za metr čtvereční. Podle odborníků se trh dostává do nebezpečné fáze bubliny. Ceny aktuálně ženou nahoru hlavně nákupy investorů a spekulantů a permanentní růst cen realit. Tento typ kupců pořizuje čtvrtinu až polovinu bytů v developerských projektech. "Ceny bytů obecně dál rostou a rostou pořád velmi vysokým tempem. Není to jen případ Prahy," říká sociolog bydlení Martin Lux z Akademie věd ČR.

A co je podle něj specifické, nadále roste dál i nájemné. "Je namístě mluvit o krizi dostupnosti bydlení. Myslím, že i přes rekordní růst příjmů je aktuální růst cen bytů vysoký a dostáváme se do nebezpečné fáze vývoje trhu, tedy budování cenové bubliny," dodal. Účinkem se zatím míjí i zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték." Trend prodejů ve středním, prémiovém a luxusním segmentu ukazuje, že ani méně dostupné hypotéky ceny příliš neovlivní. Investoři si totiž většinou nepořizují byty na hypotéku, ale často kupují rovnou za hotové peníze.                                          

Nejvyšší podíl drahých novostaveb je v centru hlavního města. Nových volných bytů s cenou nad sto tisíc korun za čtvereční metr je tam 77 procent z celkové nabídky, uvádějí statistiky portálu CenovaMapa.org. Stejný ukazatel z Vinohrad hlásí 68 procent.  

Zlevňování bytů v metropoli zatím na obzoru není. "Pokud bude trend zachován a další nová nabídka v roce 2018 přinese poměrný nárůst bytů nad sto tisíc korun za metr čtvereční, pak ve volných bytech je možné koncem roku počítat se vzrůstem této cenové skupiny k pětačtyřiceti procentům bytů z nabídky," říká František Brož z CenovaMapa.org. Důsledkem trendu je, že z nabídky developerů téměř zmizely novostavby s cenou pod 69 tisíc korun za čtvereční metr. Zatímco před čtyřmi lety bylo v této kategorii 81 procent novostaveb, aktuálně je to jen osm procent.

Zdroj: E15.cz